Na vysoké škole v prváku jsem čekala v řadě ke zkoušce, když šla kolem jedna docentka a povídá: “Těžký obor jste si vybraly, děvčata moje, těžký. Sedřete se jako koně.” Mladická naivita jen mávla rukou nad starou bábou nechápajíc její slova. Až po letech se tomu s kamarádkami smějeme, že nás varovala a my to nechtěly slyšet.
Zubaři možná vydělávají dost peněz, ale musím vám říct, že to jsou vydřené peníze. Pokud chcete práci dělat dobře a aby vydržela, nelze pro většinu výkonů spolupracovat s pojišťovnami. Jejich proplácení je totiž tak mizerné, že vám zaplatí zhruba 10minut nákladů v ordinaci. A za tu dobu si některý pacient sotva sedne a dostane anestezii.
Někde je tento fakt respektován a v jiných krajích jsou lidé, kteří to nechápou. Tak či onak, často je zubař nálepkovaný jakoby si peníze nezasloužil, pomlouvaný, že hodně stojí a podobně.
Moje spolužačka se dokonce kvůli takovým pomluvám z jednoho městečka odstěhovala. Znepříjemňování života nepřejíctvím a závistí ji dohnaly jinam.
Jelikož pracujete hlavou i rukama, odpočinout si doma chcete od obojího. Jak se tedy zrelaxovat a nabrat síly?
Lidé si rádi zaplatí za troje nové boty ročně, ale když mají investovat do vlastního zdraví a kvality života, ještě pořád s tím máme jako Češi problém. Stejně jako s dentální hygienou. Však si umím zuby čistit, ne?
I když se nyní u zubaře leží, aby dobře viděl a měl rovná záda, neznám zubaře, který by neměl aspoň jednou za čas seklý krk a pod lopatkama.
K tomu přidejte stres s úzkostnými lidmi, postiženými, dětmi, s akutními pacienty… s laboratoří, sestřičkou, objednávkami, hygienistkou, recepční či s úřady a hygienou, pojišťovnami.
Co se týče dětí- ty nemají ani u zubaře zastání. Často se neznámého prostředí bojí, potřebují čas na otrkání. Ten jim v ordinaci moc doktorů ovšem neposkytne. Preventivní prohlídka je pro zubaře krátký oddych mezi výkony a pokud dítě nespolupracuje, nebere to jako svůj problém.
Nálepku “neošetřitelné dítě” tak dostanou i děti, které by mohly normálně spolupracovat, kdyby byly naplněny jejich základní potřeby bezpečí a respektu.
Co s tím? Jako rodič můžete udělat pár domácích příprav.
Zavolejte k zubaři a domluvte si schůzku na konec pracovní doby.
Poproste svého zubaře, zda by vám nedal chvilku v ordinaci než vás začne vyšetřovat.
Jděte příkladem a jděte na křeslo jako první.
Mluvte doma o návštěvě ordinace aspoň týden předem.
Nedělejte ze zubaře bubáka, který vyvrtá kaz když si dítě nebude čistit zuby.
Čistěte dítěti zuby poctivě- jen tak nebude muset kromě preventivní prohlídky i na vrtání.
A tipy na to, jak s dítětem pracovat najdete v naší knize na e-shopu.
Comments